Soláň cimbálová muzika & tanečníci

Cimbálovka

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Monika
Monika Kovářová

Cimbalistka

Prapůvodně klavíristka, pak ale oddělila zrno od plev, naučila se na cimbál a tím to všechno začalo - založila cimbálovku Soláň. Od té doby vystřídala několik titulů, jako třeba vedoucí, umělecká vedoucí, organizační vedoucí, šéfová, prezidentka, náčelnica, apod., které prozrazují, že i přes křehce a mladě vypadající zevnějšek je mohutnou hybnou silou celého souboru, k čemuž využívá jak sílu osobnosti, tak i paží. Mimo to stíhá být matkou své dceři Barči, psát poezii, úpravy, rozpisy, maily i esemesky, kurňa.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Mysa
Myša Bařinová

Zpěvačka a houslistka

Výjimečná tím, že zpívá jako žena a hraje jako chlap. Sice nevypadá, ale je jednou z těch, co pamatují úplné začátky cimbálovky. Svoji strmou uměleckou kariéru třikrát přerušila výchovou potomků, aby to nebylo tak moc do kopca. Živí se škrábáním vajec (kraslic), šitím krojů, vyšíváním bílou nití na bílé plátno (což se na první pohled zdá jakési ujeté, ale ve skutečnosti to nevypadá zle), prostě skrznaskrz typická valaška. To, že pochází ze západních Čech, jsme jí už odpustili.

Hanka Bilová

Houslistka

Po relativně krátkém působení v cimbálovce Juráš přišla k nám. Provdala se za jistého motorkáře, dvakrát si odskočila na mateřskou a tak si v době soláňských akcí chápající a tolerantní manžel namísto větru ve vlasech užívá svých ratolestí.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Petr
Petr Číp

Klarinetista, flétnista, píšťalkář a gajdoš

Dlouholetý, nenápadný, stabilní element muziky, takový slušný hoch. Dlouhá léta odolával svodům osob opačného pohlaví, ale stejně nakonec i on podlehl. Živí se výrobou hudebních nástrojů, do kterých se vzduch tlačí plícema, nebo nějakým jiným podobným měchem.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Martin
Martin Bařina

Basista

Fyzicky druhý nejstarší člen muziky, jenž vyniká svým smyslem pro humor. Se svou ženou Myšou, o které říká, že ho zachránila, si postavili dřevěnicu v jedné obci blízko Rožnova, kde spokojeně žijí se svými dětmi. V této chaloupce probíhají mimo jiné zkoušky muziky a někdy dokonce i festivaly. Martinovo stylové afro, mocná basa petlachovka a typický hurónský smích ho činí nepřehlédnutelným členem muziky.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Ptacek
Pavel, tata vole, Ptáček

Zpěvák

Fyzicky nejstarší člen. Zejména hlasově výrazná persóna, která tím komplikuje život zvukařům. Tělesnou stavbou komplikuje život choreografům, protože jak pravil klasik: „Když si Pavel stoupne na pódium a roztáhne ruky, tak už tam není místa pro nikoho jiného". Svou existencí komplikuje život ženám různých věkových kategorií a nejspíš i sobě. Má dva syny, kteří až tak komplikovaní nejsou, o jednom z nich bude ještě řeč. Sympatické na něm je, že nevypije, ani kdybys ho zabil.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Ptacek-ML
Pavel Ptáček mlaďoch

Houslista

Syn už zmíněného Pavla Ptáčka staršího, takže má několik promile folkloru v krvi (mimo jiné, teda občas). Nedávno se proslavil užitečným vynálezem chladícího media alkoholických nápojů. Pár let už dělá kronikáře souboru a dlužno říct, že se v této práci vyloženě našel (obzvláště některé fotoseriály jsou povedené). Zaznamenává stručně a výstižně téměř vše co se na souborových akcích stane, takže máme občas strach něco říct, aby nám to příští generace nevmetly do obličejíkú.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_Ptacek-VS
Pavel Ptáček čelista

Violoncellista

Hrává s náma jako stálý host na důležitějších akcích a zájezdech. Sympaťák, skvělý muzikant. S Pavly Ptáčky, popsanými výše, má stejné jméno, ne předky. Jen pro zajímavost - má syna, jak jinak než Pavla, a nedávno se všichni tito čtyři Pavlové Ptáčkové sešli na jednom místě a tak jsme si mysleli, že by to šlo zapsat do Guinessovy knihy rekordů jako nejvyšší hustota Pavlů Ptáčků na metr krychlový.

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici_up_profil_David
David Kulišťák

Primáš

Spolehlivý, tichý, nenápadný až plachý, ale jenom do chvíle než začne hrát na housle (mimochodem - máme zdokumentované, že jednou hrál i na cimbál). Služebně nejmladší člen muziky. Kromě Soláně primuje i polorodinnou hudeckou muziku Staré gatě. V souboru také poznal svou ženu Alču, s kterou založili rodinu a spokojeně spolu tráví čas u Zuberských rybníků ...
Franta Prokop

Kontráš

Kontráš, poslední dobou se prosazuje i pěvecky. Hrává i v několika jiných, někdy více, někdy méně stabilních muzikách. Služebně druhý nejmladší člen - na to že je kontráš, je dost dobrý ... Nebojí se pařeb ani trochu. Pařby se bojí jeho.

profil_Pepa
Josef Toman

Violový kontr

Hráčská a rytmická jistota muziky. Prošel několika cimbálovkami včetně VUS Ondráš. S kontrášem Františkem jsou sehraní nejen na violy, ale tvoří nerozlučnou dvojku také na souborových pařbách...

profil_Petr
Petr Orság

Klarinet, flétna

Benjamínek v muzice, nesmělý tichý hoch, který se zatím rozkoukává... Ale když chce, umí to na klarinet solidně rozbalit.