Soláň cimbálová muzika & tanečníci

O nás

Soláň cimbálová muzika & tanečníci

Na Valašsku od pradávna zněly písničky - vyjadřovaly touhu, radost, lásku, bolest i žal ... Svou průzračností a rázovitostí si uchovaly přitažlivost až do dnešní doby. I nám učarovaly - a tak jsme v roce 1990 pro potěšení založili cimbálovou muziku a pojmenovali ji podle nedalekého kopce Soláň, který je pro svou atmosféru právem nazýván valašským Olympem.

Za dobu naší existence jsme vystupovali na mnoha festivalech u nás i v zahraničí. Tradičními akcemi souboru se stal lidový CYMBÁL v Zašové a koncerty zvané MUZICÍROVÁNÍ, na které tradičně v září zveme do valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm folklorní hosty z Moravy a Slovenska.

Taneční skupina zpracovává tradice celého Valašska…. V jejím repertoáru jsou tance Gulané, Zvrtané, Starodávný, Stará uherská, Figurální tance, Kalamajky, Čardáš…. Pásma zaměřuje i tématicky : Zbojnické, Řemeslné, Pijácké, Salašnické, Žatevní aj. Nabízí i tradiční zvykoslovné pořady jako Masopust, Kácení mája či Svatojánské….

Lidovou píseň muzika zaznamenala také ve studiu Českého rozhlasu Ostrava na několika CD. V roce 1994 to byly valašské písně o robotě "Nebude nám dycky tak", o rok později ve spolupráci s cimbálovou muzikou Technik CD moravských lidových koled "Při Betlémě na salašu", v roce 1998 album písní "pijáckých, špásovných aj iných" s názvem "A tož jakú...". V roce 2000 CD "Valaské pěsničky", které vyšlo v edici vydavatelství Gnosis Brno. Na vánoce 2002 se podařilo pokřtít pátý hudební projekt nazvaný "Koleda nám nastala".

Další CD Soláně "Dobře je s muzigú" je putováním s valašskou pěsničkou tak, jak život Valachů provázela. CD vyšlo pod "křídly" vydavatelství Indies Records Brno a vysloužilo si nominaci na cenu FOSKAR 2006 v kategorii Album roku. Nominaci v kategorii Zpěvák roku si vyzpíval také náš dlouholetý člen a zpěvák Pavel Ptáček.

V roce 2008 vniklo další CD, na kterém se podílely také cimbálové muziky Danaj ze Strážnice a Technik z Ostravy. Nese název „Dyž sem byl malučký“ a je plné dětských lidových písní z Moravy… O 4 roky později pak CD s milostnými písněmi „Bylo lásky, bylo…“ V roce 2017 jsme se potřetí vrátili k vánoční tématice s CD "Na Vánoce".

V roce 2020 pak vzniklo jubilejní dvoj CD … dáme si to ešče raz... ,které je průřezem 30.leté tvorby cimbálové muziky. Se Soláněm úzce spolupracuje také gajdošská muzička a dívčí sbor Krůžek štyr tet.

Cimbálovka

Cimbálová muzika Soláň je na folklorní scéně již 30.let. V současnosti je primášem David Kulišťák, pěveckými sólisty jsou Pavel Ptáček, František Prokop a Michaela Bařinová. S muzikou vystupuje také dívčí sbor Krůžek štyr tet. Uměleckou vedoucí je Monika Kovářová.

Naši muzikanti

Solan_cimbalova_muzika_a_tanecnici-foto-cimbalovka

Tanečníci

Taneční skupina vznikla před 26 lety – choreografem a vedoucím je Pavel Trčka. Zpracovává tradiční tance a folklor Valaška v tanečních pásmech jako Zvrtané, Gulané, Kalamajky, Řemeslné, Salašnické, Svatojánské pásmo, Stará Uherská, starodávný a další....

Naši tanečníci

Mohli jste nás vidět a slyšet (jak kdo):

v televizních pořadech – Kde se vzaly Betlémy ( ČT Brno ), Sešli se… ( ČT Ostrava ), Géniové, blázni a pábitelé ( ČT Ostrava ), Pěsničky zpod Radhoště ( ČT Praha ), Putování za písničkou ( ČT Praha ), U nás aneb od cimbálu o lidové kultuře ( TV Noe )

v rozhlasových pořadech – Host do domu (ČRo Praha) , Folklórní okénko (Radio Proglas)

Valašský folklor šíříme po všech regionech Moravy a Čech a také v zahraničí

Na domácích akcích:

Rožnovské slavnosti, Rožnovská valaška, Vlčnovská jízda králů, MFF Klatovy, MFF Strážnice, Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích, Polabský kolovrat, Lidový rok Velká Bystřice, Sochovy slavnosti ve Lhotce, Folklórní scéna Brno, Jánošíkův dukát, F-scéna Brno, MFF Šumperk, MFF Pardubice a Hradec Králové, Setkání s folklorem Hradec Králové, MFF Písek

V zahraniční:

MFF Sárvár (Maďarsko), MFF Karaiskakia (Řecko), MFF Pyrzyce, Lopuszna, Zywiecke gody, Tygodnia Kultury Bezkidskiej (Polsko), Slavnosti v Bussumu – u příležitosti narozenin královny (Holandsko), MFF Východná, MFF Myjava, Grand Prix Svetozára Stračiny Bánská Bystrica, Jánošíkové dny v Terchové, Podroháčské slavnosti, Bačovské dni Malatiná, Očovské slavnosti(Slovensko), San Isidro (Španělsko), MFF Paderborn (Německo), MFF Tretino (Itálie) či na pozvání krajanů koncerty v Anglii, Francii a Rakousku

Muzika a tanec je pro nás potěšením a doufáme, že i pro naše příznivce je potěšením nás vidět a poslouchat.

Podporují nás:

Město Rožnov pod Radhoštěm
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov p.R.
TKR Jašek, Rožnov p.R.
Historické nástroje Pavel Číp & synové
Relaxační centrum Salza Zašová
Nerezová výroba Kovář Hutisko-Solanec
logo_neovit
Neovit
Remak
CS Cabot
Austin Powder
Vitrum