Soláň cimbálová muzika & tanečníci

Folklorní festival Očovská folklorní hruda 2011

A znovu k našim sousedům na Slovensko. Tentokráte do kraje rozevlátých nohou a rukou a nesrozumitelných písní, tedy na Podpolaní do Očové na folklorní festival „Očovská folklorní hruda 2011“. Počasí slibovali pěkné, a tak jsme zabalili letní oblečení a brzy z rána 13. sprna vyrazili na cestu.

Našim cílem byl odpolední pořad Moravo, Moravo, Moravěnko milá, do kterého si pořadatelé vybrali tance Gůlané, Uherskou a Zvrtané. Program měl představit moravský folklor na Slovensku a spolu s nami se zde představilo i několik dalších souborů.

A ani zde nebyla nouze o zábavu. Nejdříve nás pobavil fakt, že se musíme vydat do zahraničí, abychom se mohli naučit údajnou moravskou hymnu … Taky jsme koukali 🙂 Dalším milým překvapením byla návštěva slovenského prezidenta, který si vybral právě náš program a ač jsme na něj museli asi 20 minut čekat a nebyli z toho čekání v horku moc nadšení, přišel se s námi pozdravit a porovnat knírek s Honzou 🙂

Neděle byla trochu unavná, celý den jsme měli vpodstatě volno, a tak jsem si prošli výstavu zpracovávající místní historii, historii místního souboru Očovan a přehlídku tradičních místních řemesel – hrnčíře, vyšívačky, malíře, tkalce, a výrobce fujar, flétniček a koncovek. Odpoledne náš čekal už jen festivalový galaprogram, kde jsme předvedli Figurální tance.

Nezbývá, než závěrem zhodnotit, že festival byl příjemný, pohodový a že se nám moc líbilo 🙂 Příště určitě rádi přijedeme zase.